Cože?! Článek na blogu? Už to chtělo, že jo? Skoro dva měsíce jsem nenapsal vůbec nic na blog, ačkoliv mám v hlavě asi 2-3 rozpracovaná témata. Za tu dobu se toho stalo docela dost a na psaní článku se musím dostat do nějakého zvláštního stavu či flow, kdy na to mám vyloženě chuť a zdlouhavě nepřemýšlím nad textem. A vezmu si s sebou notebook, mohu si sednout někam do kavárny a změnit na chvíli prostředí. Tak jako tak jsem mezitím pokořil 100 streamů od začátku roku, dohrál několik pecek, natočil pár dílu Re-Play, dal několik snídaní se Zypomanem, sešli jsme se v Joysticku na menším srazu naší Komoonity a trápil se s hardwarem… ostatně to je i důvod, proč jsem nazval dnešní článek takto, protože tolik kabeláže nenatahal ani Dr. Brown.
Posledních několik týdnů bylo docela na hlavu co se týče hardware, ale to jsem tak nějak tušil, že se stane, alespoň co se týče druhé GPU. Ostatně jakákoliv nová technologie či velká aktualizace OBS (nebo kompletní pád OS a BIOSu, hehe) prostě celou tu šílenost co mám doma značně zkomplikuje. Metro: Exodus s implementací staronového ray-tracingu a DLSS udělal trochu čáru přes rozpočet a výsledkem je investice několika desítek tisíc do Dual PC Setupu, kterého jsem se několik let vyhýbal z několika důvodů, které popíšu níže. Ono je to docela ironií, protože sám občas argumentuji, že streamovat lze na prakticky lecčem a lze vykouzlit poměrně slušně vypadající stream i na slabších strojích. A pak jeden vousatej blbeček má doma dvě ohromné krabice s PSU v celkovém odběru přes 2000W a 100 metrů kabeláže. Cool story, Bob!
Metro nicméně bylo impulsem a ukázkou toho, že je potřeba zátěž při streamování technologicky náročnějších titulů rozdělit na dva na sobě nezávislé systémy. Prvotní jiskřičkou naděje bylo vydání nového NVENC enkóderu, který s pomocí RTX karet a nového SDK dokáže konkurovat streamování z CPU. Tato situace mne celkem, stejně jako stovky dalších streamerů, nadchla a řekl jsem si, že se galantně Dual PC vyhnu a pořídím si druhou GPU čistě na encoding. Bohužel tato cesta je ve výsledku lichá, alespoň prozatím.
Hardware sice opravdu dělá to, co má a druhá karta přebírá zátěž na sebe. Bohužel v praxi nějakou významnější úlevu nepociťujete. Co je horší a uzavírá této cestě momentálně dveře je samotný software či alespoň si to myslím. OBS při některých situacích při zapnutém raytracingu, DLSS či Hairworks padá klidně i pod 30 snímků a to jedním slovem průser. Kámenem úrazu je, že se to neděje pořád a jedná se jen o některé pasáže. Poté se otočíte o 90° a jedeme opět na krásných 60 snímků. Z toho aby člověk neměl bolehlav…
Nechme stranou moje puntičkářství a snahu o co nejvěrnější obraz. Není nic horšího, když se streamer nemůže naplno věnovat hraní či komunikaci s diváky a neustále jeho myšlenky a zrak odbíhájí na OBS s obavou, zda se mu to náhodou v té či oné situace nezadrhává. Kazí to velmi požitek z hraní či sledování a samozřejmě to nabourá i chuť či náladu… lidé odcházejí, právem kritizují s oznamují každý zásek a nervozita jen roste… a poté jdete o půlnoci s brekem do postele a další dvě hodiny přemýšlíte, co sakra máte dělat.
Po dohrání Metro: Exodus jsem věděl, že už nebudu moci odolávat a postupně jsem začal řešit komponenty. Grafika kvůli experimentálním Dual GPU byla již pořešena, stejně tak PSU, které muselo být posíleno, aby zvládlo obě RTX GPU. Zbýval už jen nákup krabice, CPU a základní desky a další, v pořadí již třetí, střihové karty. Elgato je skvělé a neměl jsem s nimi jakýkoliv problém, takže padlo oko na 4K 60Pro, které jsem sehnal za cenu HD60 Pro. Slušná investice do budoucna, až se Twitch rozhodne posílit infrastrukturu a umožní nám streamovat ve 4K s 20K kbps. Kingston ve spolupráci s Rikem zaslal nové RAM a SSD, za které posílám do Anglie pusu a vděk a už zbývalo jen zakoupit digitální distribuci Windows a mohli jsme to rozjet.
Prvotní nastavování Dual PC proběhlo poměrně standardně, ostatně stačí se chovat ke Gaming PC jako ke konzoli. Natáhnout obraz a nastavit drobně vizuál, trochu filtrů sem, přidat ostrost či kontrast támhle a jedeme. Čeho jsem se ovšem strachoval bylo audio a samozřejmě na to došlo. Desync u Dual PC je poměrně častý jev, nicméně v mém případě za to mohlo přímo OBS nikoliv samotný přenos.
Abych vás uvedl trochu do obrazu, protože to mám trochu komplexnější… k úpravě hlasitostí používám MIDI Controller, který mi dokáže pohotově upravovat hlasitosti či vypínat mikrofony. Standardní situace, že jo. Nicméně abych to měl ještě pitomější, tak mám tři hardwarové výstupy – Razer Nommo, Nari a Hammerhead. Nommo mám do Streaming PC, jakožto poslech hudby, filmů a tak podobně. Do Gaming PC mám momentálně velká sluchátka i pecky. Kvůli svému komfortu a potřebám potřebuju všechny tři audio kanály mít na sobě nezávislé do všech stran tzn. mít možnost si volit hlasitost jak do streamu, tak fyzicky ven. Celá situace je docela srandovní, protože MIDI je zapojené do Streaming PC a nemá jak napřímo upravovat hlasitost audia ve hrách. Další srandou je Discord, který mám nainstalován na Streaming PC, který ale používám logicky k hraní her a komunikaci s kamarády… a ty zase potřebuji slyšet v Nari či Hammerheadech na Gaming PC, ale zase je nechci slyšet na Streaming PC v Nommo. Zároveň musím mít možnost je pustit do streamu… haha, tohle byla fakt docela sranda.
Stále se držíme nebo už jste úplně v koncích? Celá tahle situace jde takto galantně řešit jen digitálně. Analogové zapojení by samozřejmě šlo, vícekanálový mixér, několik Line In – Line Out kabelů a tak podobně, ale množství kabeláže, různých rozvaděčů a vlastně nemožnost mít následně Nari bezdrátově, kde je signál veden přes USB dongle, mi celou situaci analog defakto neumožní. Už takto posílám cca 4 kanály napříč domácí LAN (magická věc, která celou tuhle volovinu momentálně umožňuje) a v momentě co přidám do celého okruhu ještě PC u Kačky kvůli Dual PoV z World of WarCraft či Borderlands 3, tak to prostě není reálné.
Mno a abych zakončil celé tohle technické mumbo-jumbo, včera večer mi odešel PSU v Gaming PC, takže momentálně čekám při psaní tohoto článku, až mi dorazí další PSU a opět se budu hrabat v hardwaru. Kdo chce ještě streamovat?
Nechtěl bych, aby tento článek vyzněl nějak negativně. I přes všechno to trápení a starosti a přemýšlení co jak a kam zapojit a jak řešit takové situace, mě to neskutečně baví. Baví mě ten problem-solving, baví mě vlastně i to, že celej můj setup a jeho komplexnost je vcelku unikátní s nějaké cenné rady jsou od ostatních spíš dílčí, dost často se s tím musím poprat sám, získat nějaký insight od ostatních ve smyslu „hej, zkus tohle?“ a zakomponovat to celé do té šílenosti, co tu mám. Až vyleze další generace konzolí tak se bude muset zapojovat další část hardwaru do celého spletence kabelů a karet a kdo ví, co nám přinese Twitch Food, který s Kačkou plánujeme. To bude další šílenost, IRL streaming ve velké kvalitě je také sranda sama o sobě.
A to je možná i to, co mě na tom tak sakra baví… že to není jen o hrách samotných, ale je to tucet věcí, které si musíte nastudovat, přemýšlet o nich, vhodně je implementovat, nebát se případně experimentovat… případně zahazovat špatný hardware a zjišťovat, že zrovna tahle cesta nikam, alespoň prozatím, nevede.
Takže se případně, pokud uvažujete o streamingu či už svůj channel máte, nenechte odradit. Toto je hodně atypická situace s velmi specifickým zapojením. Ale pokud chcete mít opravdu velký komfort a zvládat multiplatform & Dual PC systém, podobnému zapojení se asi nevyhnete. Odměnou za celou tuhle pakárnu je snad audiovizuálně kvalitní stream bez problémů a naši přátelé na Twitchi si to potom mohou pustit v plné palbě třeba na velkém plátně či TV.
Pevné nervy všem streamerům! A přátelé… buďte na nás streamery hodní, máme svých starostí až až. A hlavně have fun!